Co je to vlastně štěstí?

Existuje mnoho podob emocionálního prožitku lidského štěstí od radosti, klidu, přes uspokojení, těšení či láskyplnému dojetí. Jedná se o jakési vnitřní bohatství.

Někteří lidé touží, po intenzivním pocitu štěstí. Mají však často sklony stejně intenzivně prožít také negativní emoce. Často tak putují ode dna, do nebes.

Pak existují lidé, kteří prožívají každodenní drobné pocity štěstí a jsou schopni nalézt uspokojení v maličkostech všedního dne.

Když tedy po většinu času cítíte, že máte dostatek energie a většinu času jste dobře naladěni, jste celkově spokojeni se svým životem, jen občas si na něco postěžujete, jste s velkou pravděpodobností šťastným člověkem.

Štěstí je proces, nikoliv stav.

Mýty o štěstí

Hlavním mýty o štěstí jsou:

1. HLEDÁNÍ

Prvním mýtem je, že se jedná o něco, co se musí hledat a nakonec nalézt. Něco co je velmi cenné, ale běžně nedostupné. Cesta, kterou doprovází slova „až“ a „jestli“. Až dostavíme dům, až dostuduji, až budu mít víc peněz. Pak budu šťastnější.

Štěstí však není žádným svatým grálem, který je někde mimo vás a vy za ním musíte jít. Štěstí je stav mysli, způsob našeho pohledu na svět, postoj k lidem a k sobě. Není třeba ho nikde hledat.

Cesta ke štěstí vede dovnitř, k sobě. Prvním krokem ke štěstí je sebepoznání, uvědomění si souvislostí, způsobů vnímání a svých reakcí. Ty je potom možné posoudit a rozhodnout se pro změnu. Začít jinak. Začít už dne.

2. CO BY KDYBY

Dalším typickým mýtem je přesvědčení, že jej dosáhnete vnějšími okolnostmi a podmínkami „kdybych byla mladší, kdybych měla lepší práci, kdybych měla lepšího partnera“, nekonečný sled „kdyby“, neumožňuje prožívat teď a ocenit to co je teď.

Mnohdy je změna práce, či partnera opravdu ke štěstí nutná. Změna je někdy nutná, jen proto, aby se věci v životě pohnuly, vyjasnily. Nespoléhejte se pouze na vnější změny a zahledění do vizí alternativních světů. Využívejte své příležitoti.

3. BUĎ TO MÁŠ, NEBO NE

Určitě jste už slyšeli, nebo sami někomu říkali „ty jsi taková šťastná povaha“. Tato představa je v lidech hluboko zakořeněna. Štěstí je něco, co člověk buď má, nebo ne a pak s tím už nejde nic dělat.

Ano zhruba 40 % naší spokojenosti je vrozené, zhruba 10% je určeno okolnostmi a zbylých 50 % je ovlivněno naším způsobem myšlení. Zde je tedy důkaz toho, že je možné to změnit. Dokonce je možné do určité míry měnit genetické dispozice.

A proto, žijte teď, vnímejte, že dýcháte, vnímejte své pocity, poznejte sami sebe, své potřeby, dělejte změny, chopte se příležitostí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Povinná pole jsou označená *